אבקות חלבון – כל מה שאתם צריכים לדעת

לאחרונה אני נשאל המון שאלות על אבקות חלבון. מה זה? מי צריך לקחת אותן? כמה לקחת? האם הן פוגעות בגוף? מה היתרונות בצריכת חלבון ומה זה אמינו ספייקינג? את כל התשובות לשאלות האלה איגדתי בסרטון הזה. אם יש לכם שאלות נוספות לגבי אבקת חלבון ותוספי מזון, תרגישו חופשי לשאול אותי ואשמח לענות.

מה זה אבקת חלבון?

זהו תוסף תזונה המכיל כמות מכובדת של חלבונים בכל מנת הגשה. רוב המקורות לחלבונים בתוספי המזון הם: חלב, ביצים, סויה, חיטה, אפונה ועוד… אבל המקור הפופולרי ביותר שתראו על המדפים הוא חלבון מי גבינה שנקרא WHEY. הרבה אנשים נוטים להתבלבל ולחשוב שזה שם החברה, אך בפועל, זהו סוג החלבון. והחלבון הזה (מי גבינה) הוא החלבון בעל ערך הביולוגי הגבוה ביותר וזה אומר שאיכות הספיגה שלו היא הטובה ביותר מכל שאר החלבונים.
מטרת אבקת החלבון היא לספק למתאמן את כמות החלבון החסרה לו ביום על מנת להשלים את התצרוכת היומית המומלצת לו עבור המטרה הספציפית שלו- ירידה במשקל וחיטוב הגוף, עלייה במסת השריר, שמירה על הקיים וכדומה.
במילים פשוטות יותר- להשלים חוסר תזונתי של חלבון, אשר לא נצרך ממזון טבעי / תזונה מוצקה.

האם שתיית חלבון פוגעת בכליות או בגוף?

אבקות החלבון מיוצרות ממזון טבעי ולכן, החלבון הוא אותו החלבון, כך שאם אדם מסוים יאכל קופסת קוטג' או אבקת חלבון, ההשפעה של החלבון תהיה זהה. מתי כן עלולה להתרחש פגיעה בבריאות? כאשר תצרוכת החלבון (ממזון מוצק או מאבקה) הנם מעבר להמלצות המקובלות. תאמינו לי, גם אם תתאמצו להגיע לשם, ספק אם תגיעו 🙂

מה היתרונות בצריכת אבקת חלבון?

אבקת החלבון זמינה ונוחה מאוד לשימוש, מכילה כמות מכובדת של חלבון ביחס למזון מוצק, מאפשרת גיוון בתפריט התזונה ע"י הכנת מאכלים טעימים ומזינים כמו פנקייק חלבון, לחם עשיר בחלבון, חטיפי חלבון ושייקים טעימים. בנוסף לכל אבקת החלבון טעימה מאוד.

קישור לפנקייק חלבון:

קישור לשייק חלבון 500 קלוריות:

ומה החסרונות באבקת חלבון?

יש אבקות חלבון יקרות וכאן נכנס הנושא הכלכלי. בנוסף, אבקת החלבון לא משביעה מכיוון שהיא נוזלית ומכילה מעט קלוריות (110-150 קלוריות בממוצע, תלוי בחברה ובתכולת החלבון).

איזו אבקת חלבון מומלצת?

בניגוד להרבה דעות והמלצות של אנשי מקצוע שונים, דעתי הכנה היא שאין אבקת חלבון או מספר אבקות חלבון ספציפיות שהן טובות מכל השאר. יש אבקות חלבון שריכוז החלבון גבוה יותר מאחרות, יש אבקות חלבון שמכילות חלבונים פחות איכותיים, יש אבקות חלבון שמכילות יותר פחמימות ביחס לאחרות, אבל בשורה התחתונה, הדברים הכי הכי חשובים שעליהם אתם צריכים להתבסס הם:
א. לבחון את מרכיבי החלבון המצויים באבקת החלבון שאתם מעוניינים לרכוש. אני מזכיר לכם את מה שציינתי בסרטון- לבחון את המרכיבים הכתובים באנגלית ולא בעברית- Ingredients. ואם היבואן הישראלי הדביק את המדבקה בעברית על הפירוט באנגלית, תסירו את המדבקה בעדינות או שתכנסו לגוגל ורשמו את שם התוסף שרכשתם בתוספת המילה Ingredients.
ורגע לפני שנעבור הלאה, חשוב לציין שמחיר אבקת החלבון אינו קובע את איכות החלבון. זאת אומרת שחלבון יקר לא בהכרח עדיף/ איכותי על חלבון זול יותר.

ומה זה אמינו ספייקינג?

אמינו ספייקינג (Amino spiking) זהו "טריק" שיווקי של חלק מחברות תוספי המזון, המוסיפות לפורמולת החלבון חומצות אמינו בודדות על מנת להעלות את ערך החלבון בכל מנת הגשה, אבל בפועל אתם מקבלים פחות חלבון מהכמות שמצוינת על האריזה. איך זה קורה? 
חלבון מלא מורכב משרשרת של חומצות אמינו. כאשר יש חוסר באחת מחומצות האמינו או יותר, זה נקרא חלבון חסר. מי שמנצל את טריק האמינו ספייקינג מוסיף חומצה או חומצות אמינו בודדות הנספרות כחלבון מלא (זה בסדר גמור מבחינה חוקית) אך בפועל ממש לא כאלה. פעולה שכזו תורמת ליצרן בכך שהוא מוזיל את עלויות הייצור, מעלה את אחוז הרווח על כל מוצר ובנוסף, סביר להניח שהוא "נהנה" משיווק של אבקת חלבון המכילה כמות מכובדת של חלבון אבל בפועל, היא שגויה. וכל זאת, על חשבונכם. איך תזהו אמינו ספייקינג ותמנעו מליפול בפח הזה? ואיך תדעו כמה אחוז חלבון יש בכל מנת הגשה בחלבון שלכם? 
כל זאת ועוד בסרטון שלפניכם.

לסיכום:

אבקות חלבון הן תוסף תזונה לכל דבר שמטרתן העיקרית היא להשלים את החוסר התזונתי הקיים מחלבונים, בהתאם לצריכת החלבון המומלצת לכל אדם בהתאם לסוג הפעילות הגופנית שאותה הוא מבצע ובהתאם לנתונים הפיזיולוגיים שלו (גובה, מין, משקל…). בנוסף, אבקות חלבון לא פוגעות בכליות או באנשים בריאים הצורכים אותן בפרופורציות- בהתאם להנחיות התזונאי/ת או יועץ/ת התזונה שלכם.

גלילה לראש העמוד

צרו אתנו קשר בדרך הכי נוחה לכם, ובואו לאימון ניסיון מלא אנרגיות!