דיאטה – למה היא נכשלת?

כמה פעמים שמעתם במהלך החיים את המילה "דיאטה"? כמה פעמים אמרתם לעצמכם שזהו, "מחר אני מתחיל דיאטה חדשה!" ואילו כשהתחלתם, כמה זמן הצלחתם לשמור על אורח חיים מהסוג הזה? ואם כבר עברתם את התהליך בהצלחה, האם באמת הצלחתם לשמור על התוצאות לאורך טווח? נשמע מוכר? גם אתם התנסיתם במעגל לא יציב של עולם הדיאטות? המאמר הבא, נכתב בדיוק בשבילכם.

דיאטה

אין זה סוד כי דיאטות תמיד היו לנושא החם שמעורר התעניינות רבה בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל או מהפרעות אכילה מסוימות. ככל שהתזונה המערבית משגשגת בעולם המודרני, כך תופעת ההשמנה והפרעות האכילה משגשגות יותר. עם זאת, גוברת ההתעניינות לגבי דיאטות שונות, ישנות וחדשות, שכל אחת מהן מתיימרת להיות "הדיאטה האולטימטיבית" – זו שהוגיה בטוחים כי המציאו את הגלגל, זו שאם
תקפידו לשמור על העקרונות שלה – תשיגו את המטרה המיוחלת בתוך זמן קצר כשבפועל, שום דבר לא קורה חוץ מבזבוז זמן וכסף.

הגיע הזמן לומר את האמת- שזה פשוט לא עובד, והמרוויחים העיקריים הם בעיקר הוגי הדיאטות למיניהם.
לי אישית פשוט נמאס מהמצב הזה שבכל פרק זמן קצר יוצאת לאור דיאטה חדשה שמושכת אליה מספר גדול של אנשים תמימים ומיואשים וזו בדיוק הסיבה שלשמה החלטתי לכתוב את המאמר הזה.
מה שנורא מעניין אותי בכל הנושא הוא – איך זה שמצד אחד ישנן כל כך הרבה דיאטות "מופלאות" שמתיימרות להנחיל תוצאות קסומות ואילו מצד שני, ישנם כל כך הרבה אנשים הסובלים מהשמנה ומעודף משקל, כאשר חלק גדול מתוכם מיואש מהבטחותיהם של הוגי הדיאטות ומהפרסומות השונות שמבטיחות כי הפעם – זו שיטה "ייחודית" שבאמת עובדת? כל כך הרבה פתרונות, כולם ורודים ורובם קלים ליישום, אך עם זאת, כל כך הרבה אנשים מיואשים…מעניין, לא? זו בהחלט נקודה למחשבה.
ובכל זאת, כשיש מגוון רחב מדיי של דיאטות שרובן שונות אחת מהשנייה בעקרונות ובתכולת המזון שהן מציעות, איך תדעו איזו דיאטה הכי מתאימה לכם? בשתי מילים – שום דיאטה!
מבחינתי, המילה "דיאטה" היא מילה שגויה המועדת לכישלון מבעוד מועד. למה? מהסיבה הפשוטה שאורח חיים בריא מתבסס בעיקר על תזונה נכונה, ותזונה נכונה איננה מאופיינת כ"דיאטה" ובטח לבטח שהיא לא מתבססת עפ"י מספר שבועות מוגבל ו/או עפ"י מזונות ספציפיים.

תזונה נכונה ולא דיאטה

תזונה נכונה הינה דרך חיים. דרך חיים שמשלבת את צריכתם של כל אבות המזון – הפחמימות, החלבונים והשומנים שלהם זקוק הגוף כדי לשמור על בריאות אופטימלית, בניגוד לדיאטות מרובות שבהן יש מגבלה או איסור לצריכת מזונות מסוימים בעלי ערכים מזינים שדווקא חיוניים לגוף. בנוסף, עצם העובדה שמדובר בתקופה שבה אורח החיים מוגבל מבחינה תזונתית וכמו כן גם תקופת תהליך הדיאטה – הינם פקטורים המועדים מראש לכישלון.

לכן דיאטה, כל  דיאטה, היא איננה הפתרון הנכון להצלחה. נכון, תמיד יש גם כאלה שמצליחים, אך הרוב המוחץ פשוט נכשלים ונותרים מיואשים יותר מאשר הרגע שבו התחילו בדיאטה. בשלב הזה, נוצרת בעיה, כשהאנשים הנ"ל פונים לייעוץ מקצועי שבו הם נדרשים לקבל את הכלים הבסיסיים להצלחה, אלו שאבדו במהלך יישום תהליכי הדיאטה השונים. לדוגמא, הוספת מזונות שונים שלגביהם חלה "איסור צריכה" בדיאטה מסוימת, או אכילת כמות קלורית הגבוהה מזו שצרכו עד עכשיו בשל מחסור קלוריות חריף שנוצר בגלל הדיאטה. את זה אני מתאר כצעד אחד קדימה ושני צעדים אחורה. במקרה כזה, שבו הבעיה איננה קשורה לתזונה לקויה בלבד אלא גם לתפיסה פסיכולוגית מוטעית, המצב הופך למורכב ובעייתי יותר עבור אותו אדם וגם עבור המטפל או היועץ שלו. לכן, דעו שאין פתרונות קסם וקיצורי דרך כאשר מדובר בתהליך ירידה במשקל, חיטוב הגוף ושמירה על בריאות תקינה. חשוב מאוד לדעת ולהבין שכל קיצור דרך טומן בתוכו סיכון מסוים לבריאותך ומי שמבטיח קיצורי דרך לא ריאליים, הוא פשוט לא ריאלי!

לסיכום
חזקים שלי, בעזרת תזונה נכונה ומאוזנת הכוללת את כל אבות המזון תוכלו ליהנות מהתוצאות הרצויות והנחשקות שלהן אתם מצפים, עם יותר אנרגיות ובפחות מאמץ. אמנם, ישנו מכשול שכנראה ותצטרכו להתגבר עליו והוא – השינוי התפיסה הפסיכולוגית הנובעת מתפיסות מוטעות לגבי אורח חיים בריא, עקב יישום עקרונות מוטעים הנרכשים בעת יישום דיאטות שונות. על השינוי הפסיכולוגי הזה ועל הסכנות הטמונות ביישום דיאטות שונות, ארחיב במאמר נפרד הנוגע לדיאטות כאסח שבעת יישומן אנשים נוהגים לפתח תפיסות שונות ומוטעות.
לסיום, זכרו תמיד- כי תזונה נכונה היא איננה דיאטה, אלא דרך חיים!

בהצלחה!

גלילה לראש העמוד

צרו אתנו קשר בדרך הכי נוחה לכם, ובואו לאימון ניסיון מלא אנרגיות!