חשיבות הפעילות הגופנית לבריאות

חשיבות פעילות הגופנית לבריאות

לפעילות גופנית סדירה יש מספר השלכות בריאותיות חיוביות ומוכחות, במיוחד ביחס לבריאות הלב וירידה במשקל ושמירתו. פעילות גופנית נמרצת מחזקת את שריר הלב והופכת אותו ליעיל יותר. אפילו פעילות מתונה יכולה לעורר את הכולסטרול ה"טוב", לעזור למערכת הדם, ולהפחית את לחץ הדם ואחוז השומנים בדם. כל ההשלכות הללו מתורגמות לסיכון מופחת לחלות במחלות לב, התקפי לב ושבץ. ההתעמלות יכולה להציע גם יתרונות אחרים, הכוללים חיזוק של השרירים, גמישות גדולה יותר ועצמות חזקות יותר, דבר שעשוי לסייע במניעת תהליך הידלדלות העצם הקרוי אוסטיאופורוזיס. פעילות סדירה גם מבטיחה יתרונות ביחס לבריאות הנפש, כגון הקלה על לחצים וחרדות. היא יכולה לסייע לשינה טובה יותר המחדשת את האנרגיה שלנו. אם ניתן היה לשים את ההתעמלות בבקבוק, היה זה השיקוי הנמכר ביותר בבית המרקחת הקרוב.

פעילות גופנית

פעילות גופנית ללא יוצא מן הכלל

כמעט כל אחד יכול לשאוב יתרונות מהפעילות הגופנית. אך עדיין, כל כמה שנים סקרים מאשרים את העובדה הידועה היטב, שמרבית האנשים אינם פעילים מספיק. לצערנו, אנו משלמים על כך את המחיר. הסיבות לחוסר הפעילות אינן קשות להבנה. למרביתנו יש עבודות בהן אנו יושבים רוב היום, כך שהסיכויים להיות פעילים בעבודה הם נמוכים. אנו גם מסתמכים בכבדות על מכשירים מודרניים, החוסכים בכוחו הפיזי של האדם- מכוניות, מכשירי חשמל וכלי עבודה- כך שאלו חוסכים מאיתנו את המאמץ הידני.אך ישנה סיבה נוספת לכך שאנשים רבים, במיוחד אלו הנמצאים במצב של השמנת יתר, מתחמקים מהפעילות. יש לשים לב לגוף האיתן והמגובש אותו רואים מתעמל בטלביזיה ובמגזינים. הם נותנים את הרושם שהתעמלות היא משהו מיוזע, מאמץ, אשר טוב ייעשה אם יישאר מנת חלקם של צעירים, אנשים הנמצאים בכושר ואתלטים. אך מחקרים עכשוויים מוכיחים, שתמונה זו היא שגויה: ניתן להשיג יתרונות גם מפעילות באינטנסיביות נמוכה, כמו גינון למשל.

שמירה על המשקל ופעילות גופנית

אם אנו שורפים יותר קלוריות ממה שדרוש לגופינו כדי לשמור על הקיים (מאזן קלורי שלילי), אז אנו יורדים במשקל. כאשר מבצעים פעילות מאומצת, שורפים קלוריות מהר יותר. אך ניתן לשרוף את אותה כמות של קלוריות עם פעילות עדינה יותר: פשוט צריך לעשות זאת במשך זמן ממושך יותר ו/או יותר פעמים.כאשר לא יודעים מהו מספר הקלוריות הנשרפות במהלך אימון, יתכן ומייאש לגלות את האמת לראשונה. לדוגמא, אדם ששוקל 70 ק"ג ויוצא להליכה מהירה בת 1.5 קילומטר למשך 20 דקות, ישרוף בערך 100 קלוריות. אך מאמצים כאלו מצטברים. אם מוציאים 300 קלוריות נוספות בכל יום באמצעות פעילות גופנית, ומפחיתים את הדיאטה הקלורית שלנו ב- 200 קלוריות נוספות, אז עד לסוף השבוע, ישנו גירעון קלורי של 3500 קלוריות, אשר שווה לירידה של פאונד אחד. זוהי בדיוק ההצלחה הדרגתית עליה ממליצים המומחים, כדי לנהל את משקל הגוף בטווח הארוך. להתעמלות יש גם השלכות של חיזוק "ועיצוב" הגוף. היא בונה את השרירים או מפחיתה את השומנים (תלוי במטרתכם). נפח נתון של שריר שוקל יותר מאותו נפח נתון של שומן. כך שיתכן והמשקל לא יראה שינויים דרמטיים, אך הבגדים ירגישו חופשיים יותר והגוף יהיה חטוב יותר. משום שהתעמלות בונה שריר, היא עשויה לתת קונטרה גם לבעיה הנגרמת על ידי הדיאטה. כאשר מפחיתים קלוריות, חילוף החומרים של הגוף עשוי להתעייף ולשרוף קלוריות לאט יותר. הדבר הופך את הירידה במשקל לקשה יותר. אך מחקרים מסוימים מציעים, כי התעמלות סדירה עוזרת לתקן את תהליך ההאטה הזה והופכת את ההרזיה לקלה יותר.

כיצד פעילות גופנית משפיעה על חילוף החומרים

ככל שאדם הוא פעיל יותר, כך הוא שורף יותר קלוריות, מה שעשוי לעודד יותר את תהליך הירידה במשקל. לפיכך, הקצב המטבולי של הגוף מוגבר, וכך גם הקצב של שריפת הקלוריות, גם לאחר סיום ההתעמלות. ירידה במשקל באמצעות הפחתת הכמות הקלורית, אך ללא התעמלות, יכולה להוביל לתוצאה הפוכה: היא יכולה לגרום לגוף לפרק שרירים, מה שבסופו של דבר מוריד את קצב חילוף החומרים והופך את ההרזיה לקשה יותר. הבעיה של הפחתת הצריכה הקלורית ללא התעמלות אף מורכבת יותר, כאשר אנשים מפסיקים את הדיאטה. מאחר והם איבדו מסת שריר, הם נוטים לעלות את המשקל בחזרה במהרה ואף עולים יותר. גישה טובה יותר היא להגביר את הפעילות הגופנית, אשר בונה שריר, ובאותו הזמן גם לקצץ בקלוריות מוגזמות. פעילות גופנית יכולה גם לסייע בהקלה של מתחים ולווסת את התיאבון, מה שהופך את הדחף לאכול לנשלט יותר. כמות האנרגיה הדרושה לכל התעמלות, בין אם היא גריפת עלים או משחק מחשב, תלויה בשלושה גורמים: מסת השריר, משקל הגוף והפעילות עצמה. ככל שמסת השריר גדולה יותר והגוף כבד יותר, כך שורפים יותר קלוריות. משך הזמן, התדירות והאינטנסיביות של ההתעמלות, משפיעים גם הם.

גלילה לראש העמוד

צרו אתנו קשר בדרך הכי נוחה לכם, ובואו לאימון ניסיון מלא אנרגיות!