יוגה בהריון

את בהריון אך רוצה להישאר בכושר? יוגה יכולה להיות פתרון מעולה בשבילך. הטוענים בזכותה של היוגה טוענים שהיא ממריצה את הגוף והנפש, ומסייעת לשמור על ההיריון שלך ללא מטרדים. אז מה יכולה היוגה לעשות עבורך?

יוגה בהריון

יוגה יכולה לסייע לך לשמור על כושר במהלך ההיריון ולאחריו

יוגה היא צורת התעמלות הודית עתיקה, הנוקטת בגישה הוליסטית, כלומר, היא מתמודדת עם רווחתו של האדם כשלם, מכלול של גוף ונפש, שלא כמו צורות התעמלות אחרות.
שורשיה של היוגה החלו לצמוח לפני חמשת אלפים שנים, לפחות. משמעות השם היא להצטרף או להתאחד. היא מורכבת מתנוחות שונות הנקראות אסאנות, בהן יש להישאר באופן יציב, תוך שליטה על הנשימה. טכניקות הנשימה, אשר מרכזיות ביוגה, נקראות פראנאימה.
לכל אסאנה יש את היתרונות שלה ואזורי היעד שלה.
הפילוסופיה הנמצאת בבסיסה של היוגה היא שעל ידי תרגול יומיומי, תהפכי לממורכזת יותר ותחושי הקלה במתחים, תוך חיזוק ועיצוב הגוף בו בזמן.

יוגה והריון

יוגה יכולה לסייע לנשים לעבור את ההיריון שלהן תוך יצירת מצב של אי נוחות מינימאלית בלבד. היא גם מסייעת בשלב הלידה ובשלבים לאחר מכן. מיילדות רבות מאמינות שהיוגה משחקת תפקיד חשוב מאוד בתקופת ההריון. הן טוענות כי באופן כללי, נראה כי אמהות בהריון אשר מתרגלות יוגה הן בריאות יותר, בגוף ובנפש. יתרונות בריאותיות אלה מתבטאות ב:
–  שמירה על המשקל
– שיפור בגמישות-  טווח התנועה של המפרקים גדול יותר
– חיזוק השרירים המייצבים ושיפור היציבה (הקלה ואף מניעת כאבי גב)
– הפגת לחצים ומתחים
– מכינה את הגוף טוב יותר ללידה ע"י חיזוק השרירים הנדרשים בזמן המאמץ.
– שמירה על צפיפות עצם תקינה ומניעת דלדול עצם (אוסטאופורוזיס) 

כמו כן ליוגה יש יתרונות גם לאחר הלידה. יוגה לאחר הלידה, שניתן להתחיל בתרגולה בערך 6 שבועות לאחר הלידה, מחזקת את שרירי הבטן ורצפת האגן. היוגה גם מסייעת לחזור לגזרה שהייתה לך לפני ההיריון, מהר יותר.

תחילת התרגול ביוגה

אם לא ניסית יוגה מעולם, יש להתחיל בתרגול מודרך כדי ללמוד את התנוחות תחת השגחה. אם כן ניסית יוגה בעבר ואת מעוניינת לתרגל בעצמך, רצוי מאוד שתתרגלי אך רק את מה שלמדת קודם לכן בשיעורים.
אך אם תרגלת כבר בעבר, ישנם אין ספור ספרים וסרטים המכילים הסברים מפורטים לגבי ביצוע האסאנות בצורה הטובה ביותר בבית.
ישנם סוגים רבים של יוגה כגון האטה יוגה (השיטה הקלאסית והמסורתית), קונדליני יוגה, איינגר יוגה, אשטנגה יוגה, כאשר לכל אחת מהשיטות יש עקרונות ודגשים משלה. בכדי לדעת מהי השיטה המומלצת ביותר עבורך רצוי להתעייץ תחילה עם מדריכת היוגה.

כללי בטיחות לנשים בהריון

תרגול יוגה אינו שונה מכל סוג אחר של תרגול- אותן עצות חלות גם כאן. אם אינך מורגלת בהתעמלות סדירה, עליך להתחיל לאט. במקרה של ספק, יש להיוועץ עם רופא או מיילדת. אין לעשות כל תנוחה בה מרגישים לא בנוח. יש לציין: שכיבה על הבטן הופכת ללא נעימה מהר מאד. יש להימנע מכפיפות גב חדות, כמו גם תנוחות המפעילות לחץ רב על שרירי הבטן כגון תנוחת הסירה.
יש לשים לב שלא להגזים במתיחת הגוף- הרצועות מסביב לפרקים הופכות משוחררות ורכות יותר במהלך ההיריון. אזור הבטן צריך להישאר רפוי בכל עת. לא אמורים לחוש כאב או בחילה במהלך התרגול או לאחריו. אם זה קורה, הפסיקי את הפעילות ועדכני את המדריכה בתחושותייך. בשום פנים ואופן אין להתעלם מכך.

 
גלילה לראש העמוד

צרו אתנו קשר בדרך הכי נוחה לכם, ובואו לאימון ניסיון מלא אנרגיות!