מה הופך מאמן קרוספיט למאמן מעולה?

מה הופך מאמן קרוספיט למאמן מעולה?

בעוד הפופולריות של קרוספיט מזנקת מעלה בכל העולם, מאמני קרוספיט ברמה 1 נמצאים בביקוש גבוה. סמינרים של רמה 1 נמכרים במהירות באתרי קרוספיט ראשיים ובעוד שעשרות מאמני קרוספיט פוטנציאלים נרשמים לסמינרים בכל סוף שבוע, אחוז גבוה מתוכם עובר את המבחנים ומאות מאמני קרוספיט חדשים נכנסים לשוק הגלובלי.

כנראה שלא כל אדם אשר ההופך למאמן מוסמך יהיה מאמן טוב, להתבלט בין נתח גדול של מאמנים זה דבר קשה מאוד, אך מעקב והתמקדות בקריטריונים בהמשך עשוי לעזור בכדי להיות מאמן טוב ומוצלח יותר או אם אתה ספורטאי , לעזור בכדי למצוא מאמן מתאים להתאמן איתו.

אם אתה ספורטאי, יש להבין כי מעט מאוד מאמנים יתאימו לכל הקריטריונים, אך השתמש ביכולת השיפוט הטובה ביותר שלך בכדי לנסות למצוא מישהו המתאים בצורה הטובה ביותר לשילוב של כלל הנקודות הבאות.

דגש על יסודות תרגילי קרוספיט

מאמן קרוספיט טוב יוודא כי כל ספורטאי חובבן או מקצועי איתו עובדים יבצע את טכניקת התרגילים באופן מושלם. ספורטאי חובב או מיומן יותר אשר ביצע קרוספיט בעבר תמיד יכול למצוא תועלת בחידוד עבודה על יסודות התרגילים. לא רק שזה יפחית הסיכון לפציעות ספורט מיותרות, זה עשוי לעזור לך לשפר את ההישגים האישיים שלך כספורטאי. מאמן בולט יוודא כי הספורטאי מראה כשירות טובה בשליטה של שלב בתוכנית\התקדמות לפי שהוא מעלה עצימות. מאמן טוב לא יזדרז להוסיף משקלים רק כדי לגרום לספורטאי להרגיש טוב בכך שהוא מבצע את האימון כפי שנרשם. נקודה נוספת היא- כאשר רמת העייפות והתשישות עולה חלה ירידה בקואורדינציה וביכולת לאחר מכן. שאל את עצמך מה עדיף? 10 חזרות של תרגיל מסוים עם משקל גבוה שמתוכן מספר הביצועים הלקויים של התרגילים גבוהים או 10 חזרות עם משקל מתאים בו כל החזרות בוצעו בטכניקה נכונה? אני מאוד מקווה שבחרתם בעדיפות השניה כי בריאות קודמת לכל ושמירה על טכניקה נכונה, הקשבה לגוף והתמדה לאורך זמן יבואו את ההתקדמות והתוצאות המיוחלות.

להתמקד בעיקר

בכל קבוצת אימון קרוספיט ישנם מספר מתאמנים עם יכולות מעל לרוב הקבוצה. ישנם מתאמנים יחידים להם תמיד יהיו התוצאות הטובות ביותר באימון ובאותה הצורה, תמיד יהיו מתאמנים שהביצועים שלהם מתחת לרוב. כמאמני כושר אנו נוטים להתמקד בשתי הקבוצות הללו רוב הזמן ולייחס פחות חשיבות לרוב כאשר אנו מתייחסים ל10% שהחלק העליון ול10% אשר בחלק התחתון. חשוב מאוד כמאמן להתמקד בכל המתאמנים במועדון בצורה שווה. בעוד עם ה10% העליונים יכולים להיות המתאמנים איתם הכי כיף לעבוד, הרוב הוא הכי מתגמל ומבחינה עסקית הם אלו שמשלמים את החשבונות. אין זה אומר שעל המאמן להתעלם מהעשירון העליון והתחתון. ממש לא! על המאמן לבנות תכנית שתדחוף את העשירון העליון להיות אפילו טובים יותר, תוכנית שתגרום לעשירון התחתון להיצמד לכלל, ותוכנית שתדחוף את הרוב לעשירון העליון.

מתן דגש על תכניות עבודה

החלק החשוב ביותר בעבודתו של  מאמן קרוספיט הוא לפתח תכניות איכותיות שהן חלק מתכנית גדולה יותר, אשר דוחפת את הספורטאי מחוץ לאזור הנוחות שלהם ויכולה להתבצע באופן בטוח- ללא פציעות ספורט. כל מאמן שעבר סמינר ברמה 1 יכול ליצור אימון יומי אינטנסיבי המורכב ממשקלי עבודה גובהים, מספר חזרות גבוה ומספר סיבובים גבוה ופה בדיוק הבעיה. הם חיים ומתים במנטליות של "היה מוכן לכל דבר צפוי או בלתי צפוי". לא רק שהמתדולוגיה הזו אינה בטוחה, היא אינה ניתנת למדידה. ישנם דברים שמתאימים למתאמן אחד ולא יתאימו למתאמן השני בעקבות משתנים שונים כגון: חוסר גמישות, ליקוי יציבה, ניסיון קודם בכושר ועוד. מאמן קרוספיט מקצועי צריך לדעת לבצע את ההפרדה הנכונה ולהתאים את האימון הנכון למתאמן הניצב מולו. לשם כך דרוש מאמן בעל ניסיון קודם, הרבה מעבר לסמינר המתקיים בסופ"ש בודד. במשך הזמן הזה, לא באמת ניתן ללמוד באופן מעשי את ביצועם הנכון של טכניקת תרגילים מורכבים, אופן ההתאמה שלהם למגוון הרחב של המתאמנים השונים ובטח שלא ללמוד כיצד להתמודד בזמן אמת מול קבוצה של 15 מתאמנים המבצעים תרגילי כוח מורכבים ובו בזמן לעצור ו"לתקן" את מי שזקוק לחידוד טכני או לצורך העניין, להיות מקצועי ולומר לאותו המתאמן להוריד משקל או לבצע תרגיל מקביל, פחות טכני, על מנת שלא לחשוף אותו לפציעה.  בטיחות צריכה להיות דגש ראשוני בסכמת תכנית שמפתח מאמן. זה מחזיר לנקודה אשר עלתה בשלב מוקדם יותר בו הוזכרה חשיבות בהתמקדות בצורה ותנועות יסוד.

התמקדות בהצלחת המתאמן

כמאמנים אנו רוצים להוקיר את ההצלחה של המתאמנים בהתאמה. נגיד שמתאמן הצליח לשבור שיא אישי, מאמן צנוע יוקיר זאת ,יתן מילה טובה ויעבוד עם המתאמן בכדי להגיע לשלב הבא ולשבור את השיא האישי הבא.דוגמא הפוכה לכך היא מאמן קרוספיט שיגיד שהשיא האישי שנקבע טוב, אך לא מספיק. מקרה כזה עשוי לגרום למשתמש להמעיט בערך הצלחתו. מאמנים לא יצליחו למשוך או לשמר מתאמנים בדרך זו וזה יפגע במוניטין של אותו מאמן.

מתן דגש על קשר אישי

אחת הדרכים הטובות ביותר בכדי לבנות קשר חזק היא להקשיב יותר מאשר לדבר. מאמן טוב ידע מתי להיות קשוב לצרכי המתאמן ,חולשותיו, פציעות עבר ,ניסיון עבר ועוד. אחרי שהקשיב לכל דברי המתאמן , מאמן קרוספיט מקצועי יהיה מוכן לקחת את כל שנאמר ולהתאים אימון למתאמן.   להיות מאמן קרוספיט זו לא עבודה קשה, אך זו עבודה שדורשת לשים את הצרכים של המתאמנים מעל צרכיך האישיים. עלייך להיות מוכן להקשיב למתאמנים, להבין למה הם מסוגלים ומהן מטרותיהם ואז להתאים תכנית אימונים אשר דורשת סטנדרטים של תנועה ודוחפת את המתאמן אל מחוץ לאזור הנוחות של המתאמן בכדי לעזור לו להגיע למטרותיו. אם אתה ספורטאי מקצועי או חובבן, חפש מאמן קרוספיט שמתכוון ומוכן לעשות זאת איתך! מאמן איתו את יכול ליצור קשר ואתה מרגיש שהוא יכול לדחוף אותך למטרה \ רמה הבאה. קרוספיט הוא ניסיון אישי, ברגע שהאימון מתחיל, זה אתה מול עצמך. בלי אגו. מאמן טוב יתן לך את המיומנות והאימון שאתה צריך בכדי להשיג את מטרותיך בהצלחה.

לסיכום

ישנם אלפי מאמני קרוספיט בעולם. לא כולם בעלי ותק וניסיון בעולם המקצועי ועל כן, רצוי מאוד שתבחנו את הנקודות שנכתבו על מנת שתוכלו להבחין בין מאמן קרוספיט מקצועי ולבין מאמן קרוספיט ללא ניסיון וותק. לרוב אתם תופתעו לגלות שההבדל בין מאמן קרוספיט בעל ותק של מספר שנים בתחום הכושר לבין מאמן קרוספיט שעבר זה עתה סמינר בן יומיים, ללא ניסיון קודם הוא הבדל עצום מאוד.

גלילה לראש העמוד

צרו אתנו קשר בדרך הכי נוחה לכם, ובואו לאימון ניסיון מלא אנרגיות!