קטלבלס – מה הן?

קטלבלס – מה הן?

קטלבלס- משקולות בצורה של כדורי תותח, המיוצרות מברזל יצוק עם ידית בודדת בחלקן העליון. הן היו בשימוש עוד מהמאה ה-17, כאשר שימשו כאמצעי למדידת משקל סחורות ברוסיה. למרות השם והמראה הייחודי של הקטלבלס, הן משמשות לביצוע אימונים פונקציונאליים יעילים ביותר עבור מגוון קבוצות, ממתאמנים מתחילים ועד לספורטאים ואפילו יחידות עלית בצבא.

מהם יתרונות הקטלבלס?

היתרונות של הקטלבלס מושכים אנשים רבים בכל הגילאים, המינים ורמות כושר שונות. בשלב כלשהו במהלך הדרך, תעשיית הכושר המודרנית איבדה את ההגדרה האמיתית של "כושר" והחליפה תרגילים פונקציונאליים שבאופן מסורתי עבדו על כל שרירי הגוף, בתרגילים מבודדים. לאחרונה, הסוג הקוסמטי של אימונים מבודדים מתחלף באימונים המבוססים על תרגילים בעלי תנועות מורכבות- אימונים פונקציונאליים, וזה בדיוק מה שמשקולות הקטלבלס מציעות. ככל שעובר הזמן, יותר ויותר מתאמנים פונים לתחום הפונקציונאלי, על מנת ליהנות ממגוון יתרונות בריאותיות תוך כדי אתגר והנאה מהאימון כולו.

משקולות הקטלבלס מציעות:  

פעילות הגוף כיחידה אחת ולא בעבודה ספציפית

שילוב פעילות אירובית ואנאירובית

חיזוק כל שרירי הגוף ובעיקר שרירי הליבה (CORE)

שיפור התפקוד היומיומי

שיפור כל מרכיבי הכושר הגופני ובינהם: סיבולת, כוח, יציבה, גמישות ועוד.

הוצאה קלורית גבוהה הודות גיוס מספר רב של קבוצות שרירים בעת ביצוע הפעולה

שריפת קלוריות המוערכת בכ-400 קלוריות ל-20 דקות אימון קטלבלס!

כדי ליהנות מיתרונות אלה, עבודה עם קטלבלס דורשת ניסיון וטכניקה גדולים יותר מאשר אימונים ממוצעים של הרמת משקולות. תרגיל בודד בקטלבלס מורכב מתנועות של קבוצות שונות של שרירים ומפרקים הנעות באופן סימולטני, בדר"כ בדרכים חדשות ולא מוכרות לרוב האנשים. בגלל שהתנועות שונות מתרגילי כוח מסורתיים, הן דורשות אימון ותשומת לב מקצועית. כאשר לא מבצעים אותן כראוי, גובר הסיכון לפציעות. כמו בכל תחום ספורט, ביצוע לא נכון עם קטלבלס עלול לפגוע במפרקים, בצוואר, בגב ובעמוד השדרה. השורה התחתונה היא, שיש לשמור על בטיחות- וללמוד מאנשי מקצוע נכונים כיצד להתאמן עם קטלבלס.  מדריך קטלבלס ילמד אותך כיצד לבצע את התרגילים בטכניקה נכונה על מנת להימנע מפציעות ולהביא למקסימום תועלת. באמצעות ביצוע התנועות בצורה נכונה מגיעה פעולה פנימית, במהלכה הגוף והנפש הופכים לאחד עם התנועה, כך שלא חושבים עוד על הפעולה. בדומה לרכיבה על אופניים, ברגע שלומדים איך לרכב- לעולם לא שוכחים.

כמה שוקלות משקולות הקטלבלס והיכן אפשר להשיג אותן?

בעבר, משקולות הקטלבלס יוצרו לפי יחידות משקל הנקראות "פוד". 1 פוד שווה ל-16 ק"ג, 1.5 פוד שווה ל24 ק"ג וכן הלאה. כיום, הקטלבלס מיוצרות גם במשקלים קלים יותר, לפי ק"ג ובקפיצות משקל של 2 ק"ג. באופן טבעי, יש להתחיל עם המשקולות הקלות יותר, עד שכישוריך ישתפרו מספיק כדי לנסות משקולות כבדות יותר ללא סיכון. גברים בדרך כלל מתחילים עם משקולת קטלבלס ששוקלת 12-8 ק"ג, בעוד שנשים מתחילות בדרך כלל עם משקל של 4-8 ק"ג, תלוי ברמת הכושר ההתחלתית. הכי חשוב, זה בראש ובראשונה לבצע את התרגיל נכון. כך תוכלו ליהנות מכל יתרונות הקטלבלס ובנוסף לשמור על בריאותכם.

כותרת גדולה מעניינת וייחודית

קטלבלס תחרותי: זוהי משקולת בעלת גודל אחיד וידית אחיזה זהה עבור כל המשקלים (מ-8 ק"ג ועד 48 ק"ג), כאשר לכל משקל צבע ייחודי כגון: משקולת השוקל 8 ק"ג הינה בצבע ורוד, ואילו משקולת במשקל 16 קילו הינה בצבע צהוב. דחיסות הברזל/ הפלדה וצבע הקטלבלס הן אלו המקנות את ההבדל שבין המשקולות.
היתרון בקטלבלס התחרותי: נוחות. ידית האחיזה נוחה ואיננה משתנה בין משקולת למשקולת.
החיסרון: אינן חסינות ב-100% ועלולות להיסדק. חיסרון נוסף הוא המחיר.

אימוני קטלבלס במועדון FTR רחובות

קטלבל קלאסית: זוהי משקולת שגודלה איננו אחיד, אלא נקבע בהתאם למשקל. כמו כן, כך גם ידית האחיזה. ככל שהמשקל כבד יותר, המשקולת גדולה יותר וידית האחזיה עבה יותר. הקטלבלס הקלאסי איננו נוח לעבודה מתמשכת בהנפות ספורט כגון: סנאץ' וג'רק, אבל יתאימו עבור תרגילים קלאסיים כגון סקוואט ודדליפט.

יתרון: מחיר הקטלבלס הקלאסי זול בהרבה ממחיר התחרותי. בנוסף, הסיכוי לבלאי נמוך מאוד.

אימוני קטלבלס במועדון FTR רחובות

אצלנו במועדון FTR אתם יכולים ליהנות ממגוון שיטות אימון הקטלבלס ויתרונותיהן, תוך קבלת יחס אישי חם והעברת השיעור בצורה מאתגרת ומהנה. השיעור מועבר בקבוצות של עד 10 מתאמנים בכל שיעור על מנת לשמור על יחס אישי ומקצועי לכל מתאמן ומתאמנת.

אז אם  יש לך מוכנות להיפתח אל משהו חדש, שונה ולנסות את אימון הקטלבלס, יתכן ותמצא/י עצמך בכושר הכי טוב שהיית בחיים!

גלילה לראש העמוד

צרו אתנו קשר בדרך הכי נוחה לכם, ובואו לאימון ניסיון מלא אנרגיות!