קריאטין מונוהידראט: השפעתו של התוסף המושלם

רוצים לפתח יותר כוח באימון? להעלות את מסת השרירים שלכם וגם לגרום להתאוששות מהירה יותר באימונים? תכירו את התוסף- קריאטין מונוהידראט. זהו אחד מתוספי התזונה הנחקרים ביותר מזה שנים ותוסף התזונה הפופולרי ביותר בקרב מתאמנים הרוצים לפתח כוח ומסת שריר, וגם לשפר את הביצועים הספורטיביים שלהם. במאמר הבא נסביר בקצרה מהו קריאטין מונוהידראט, מה יתרונות השימוש בו ומהו אופן השימוש המומלץ.

אם בכל זאת יהיו לכם שאלות על קראטין מונוהידראט אחרי שתקראו את המאמר, כתבו לנו בתגובות למטה ונשמח לענות בהקדם.

מהו קראטין מונוהידראט?

קריאטין הוא תרכובת המורכבת משלושת חומצות האמינו גליצין, ארג'ינין ומתיונין. הוא מצוי ברקמת השריר של בני האדם והחיות. בגוף האדם יש 100-115 גרם של קריאטין המאוחסן בצורה של קריאטין פוספט הנוצרים ע"י קריאטין וזרחן (CP).

כיצד פועל קראטין מונוהידראט?

הקריאטין משחק תפקיד חשוב בחידוש מאגר האנרגטי ATP-CP, הנמצא בשרירים לצורך ביצוע פעולות קצרות ועצימות (אנאירובי). ATP מהווה למקור האנרגיה עבור כל פעילויות הגוף – הן אירובי והן אנאירובי. הקריאטין חיוני לביצוע פעילות גופנית לפרק זמן קצר באינטנסיביות גבוהה. כאשר מפעילים את השרירים לצורך ביצוע פעילות מסוימת, ה-ATP מתפרק ל- ADP והאנרגיה משתחררת. כמות ה-ATP הנאגרת בשריר יכולה לתדלק מקסימום מסוים של מאמץ, כגון ריצת ספרינט או הרמת משקולות לפרק זמן של 10-15 שניות. לאחר מכן, השריר זקוק לנוכחות קריאטין פוספט כדי למלא מחדש את מלאי ה ATP בשרירים. השימוש בקריאטין מאפשר רוויה של מולקולות קריאטין פוספט בשרירים ובכך מסייע בחידוש מהיר של מולקולת האנרגיה ATP.
יתרון נוסף בשימוש בקריאטין מונוהידראט הוא, שהוא דוחה את הצטברות חומצת החלב בשריר ובכך מעכב את סף העייפות של השריר. רובכם מכירים את התחושה הזו מהאימונים- לאחר שביצעתם מספר חזרות מתרגיל כוח מסוים והרגשתם את תחושת השריפה בשריר שלא מאפשרת לכם לבצע חזרה נוספת…

יתרונות צריכת קריאטין מונוהידראטקריאטין

קראטין הוא אחד מתוספי התזונה הנחקרים ביותר. אחרי עשרות שנים של מחקר ומאות מחקרים, ישנם מספר יתרונות מבוססים לקראטין מונוהידראט שכוללים בין היתר:

  • עלייה בכוח ובמסת השרירים (קיימת, אבל מינורית)
  • שיפור הביצועים הספורטיביים
  • קצב התאוששות מהיר במהלך האימון ואחריו
  • הגדלת כמות הקריאטין בשרירים

מסתמן כי תוסף הקראטין הוא תוסף המזון החוקי היעיל ביותר שזמין כרגע בכל הנוגע לשיפור קיבולת אנאירובית ולמסת גוף רזה. המחקר סביב ההשפעות הארוגניות של תוסף הקראטין הוא נרחב וכולל מאות פרסומים מדעיים אשר בוחנים את שתי התוצאות האלה בדיוק. בכ-70% מהמחקרים דווח על עלייה משמעותית בקיבולת הכושר, בעוד שבאף אחד מהם לא דווח על השפעות ארגוליטיות (שפוגעות בביצועים).

הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך, נראה שתוסף הקראטין משפר את האיכות הכללית של האימון, ומוביל לעליות שבין 5 ל-15 אחוז בכוח ובביצועים. בנוסף לכך, כמעט כל המחקרים מעידים על כך שתוסף קראטין מונוהידראט "תיקני" מגדיל את מסת הגוף בקילוגרם אחד עד שני קילוגרמים בשבוע הראשון לנטילתו.

האם תוסף קריאטין ישפיע על כל מתאמן?

לא, צריכת קריאטין לא תבטיח השפעות חיוביות על כל מתאמן. ישנם 20-30% של מתאמנים שלא יבחינו או ירגישו בשינוי משמעותי. חלק מהאוכלוסיה הזו הנה אנשים שצורכים בשר בתדירות גבוה, שבו יש כמות גדולה יחסית של קריאטין. לדוגמה: בקילו בשר אדום יש 5 גרם קריאטין.

מה אופן השימוש המומלץ בקריאטין מונוהידראט?

קיימות שתי גישות לצריכת קריאטין:
1. צריכת 5 גרם קריאטין בכל יום.
2. חילוק הצריכה לשתי תקופות: תקופת העמסה ותקופת תחזוקה.
תקופת העמסה: נמשכת 5-7 ימים. במהלכה צורים 20 גרם קריאטין ביום בחלוקה של 4 מנות במשך היום, כ-5 גרם קריאטין בכל מנה.
תקופת תחזוקה: צריכת 5 גרם קריאטין כל יום.

יש לציין שמחקרים עדכניים מראים כי אין יתרון לגישה אחת על האחרת.

תופעות לוואי בצריכת קריאטין

צריכת קריאטין עלולה לגרום לאי נוחות בבטן, כאבי ראש והתייבשות עקב ספיחת נוזלים רבה אל תאי השריר ולכן חשוב מאוד לצרוך כמות מספקת של נוזלים במשך התקופה שבה נעשה שימוש בקריאטין.

לסיכום

ישנם מספר עצום של המחקרים שנערכו על תיסוף קריאטין מונוהידראט ותוצאותיהם החיוביות, הוביל אותנו למסקנה שהוא התוסף התזונה היעיל ביותר שזמין כיום לשיפור בכוח, התאוששות מהירה יותר מהאימונים, שיפור הביצועים הספורטיביים וגם מסייע (קלות) בעלייה במסת השריר. חשוב לציין ששילוב תזונה מתאימה ומזינה תספק תוצאות טובות יותר עם שימוש בקריאטין.

גלילה לראש העמוד

צרו אתנו קשר בדרך הכי נוחה לכם, ובואו לאימון ניסיון מלא אנרגיות!